ÉLETMÓDFEJLESZTÉS


Üdvözöllek. Ezt az oldalt azért hoztam létre, hogy segítsek neked és (leendő) vendégeimnek testi és mentális egészségük megőrzésében, fejlesztésében. Ide gyűjtöm folyamatosan azokat a forrásokat, linkeket, saját tapasztalataimat és utána járásaimat, melyek nekem és férjemnek is segítettek, segítenek. Ezáltal egészségesebbek, energikusabbak, boldogabbak lettek mindennapjaink.







Önfejlesztő könyvek, ami segít belső egyensúlyunk megtalálásában.  Gyermekkorunk óta folyamatosan gyűjtjük magunkba a társadalmi elnyomásokat, melyek testi és mentális elváltozásokat okoznak. Ezektől segít a könyvek megszabadulni.


Nem könnyű olvasmányok, viszont érdemes saját tempódban feldolgozni, mert a betegségeknek sajnos érzelmi okai vannak. Belső vívódásaink ezerszer jobban pusztítják sejtszinten szervezetünket, mint más külső tényezők. 

 

Jacques Martel: Lelki eredetű betegségek lexikona

Szendrei Ádám: Szuper Én

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt Sors

Orvos Tóth Noémi: Szabad akarat 

Szendrei Ádám: Gazdagodj boldogan

Eckhart Tolle: Új Föld

Michel Montaud: Dentozófia, a fogak bölcsessége (egy hatékony saját magunk által irányított fogszabályozási módszer, mely szintén komplexen figyeli az egész szervetünket a fogak és testtartás kapcsolatában. Itt van egy összefoglaló tudományos, de érdekes cikk erről: https://blogmania.hu/hogyan-fuggnek-ossze-a-fogak-es-a-hat/)







Egészséggel, táplálkozással kapcsolatban javaslom Újhelyi Szabolcs Zoárd YouTube csatornáját: https://www.youtube.com/channel/UCw8z_mJRdlD_gWAq6S85xHw


Ez egy hatalmas anyag. Saját tempódban kezd el beépíteni saját és szeretteid életébe. Férjemmel így élünk 2020 márciusa óta.


Elegengedhetetlen testünk feltáplálása és emésztőrendszerünk rendbetétele, mert csak megfelelő mennyiségű, minőségű és  megfelelő sorrendű szerves táplálékból tud építkezni szervezetünk. Az alábbi videóban részletesen van szó:




 



Az egészséges olajok sütéshez, főzéshez és salátákra öntve. Mely olajok hevíthetőek és melyek nem?: https://biotechusa.hu/your-body/egeszseges-olajok-melyiket-valasszuk/?fbclid=IwAR1GZALJoL2mwWEVFm52PgAH_DLajH14UYHLEvjrRzvtdSEViMT1cWE2VBw#

Mi leginkább a szűrt és szagtalanított kókuszolaját, vajat és állati zsírt használunk.












Szervezetünk működése olyan, mint egy svédasztal. Minél több fajta ételt beviszel, a szervezeted az éppen szükségletei szerint leválogatja mire van szüksége. Ez függ attól, hogyan használod a szervezeted, hol laksz (éghajlat, időjárás), milyen körülmények között élsz, mennyit, hogyan mozogsz és még egyéb tényezőktől.  

Ha belül nincs minden rendben (pl. belek működése, a falatok nem megfelelő ideig tartó rágása ezáltal összekeverése a nyállal, mivel már itt kezdődik az emésztés folyamata), akkor könnyen azon kapjuk magunkat, hogy nem megfelelő a székelés, mindenféle ételintolerancia lép fel, ekcémásak, pikkelysömörösek, magas, alacsony vagy ingadozó vérnyomásban és egyéb fizikai problémáktól fogunk szenvedni. 

A párom esetében emelkedett vérnyomását, aranyerét, derék- és nyak-vállöv fájdalmát hozta rendbe, nekem pedig az ekcémámat, a migrénemet, a hajhullásomat és derékfájásomat tette helyre.










Napi nagy étkezésünknél (le kell csökkenteni 1-2 alkalomra, hogy a májunk, és a lépünk tudjon pihenni. Szüksége van legalább 14-16 órára a regenerálódás végett) figyelünk, hogy minél színesebb legyen. Szó szerint minél színesebb: zöld, sárga, narancssárga, kék, vörös, lila zöldségek (leginkább a keresztesvirágúakat kell naponta fogyasztani)  és gyümölcsök (legfőképp a bogyós növényeket, illetve savanykás almát, illetve különböző húsok: marha, szárnyasok, halak (a legjobb a sósvíziek, mert omega3-ban gazdagok), rákfélék és értékes zsírok, olajok: kókuszzsír, 80-90 %-os vaj (nem margarin), extra szűz olivaolaj, búzacsíra olaj,  diófélék. 


Az alábbi videóban a reggeli jelentőségét taglalja, ami valójában nem is úgy van, mint gondoltuk:

A gabonaféléket és keményítőt érdemes kerülni, mivel ezek cukrokká bomlanak le és emiatt dobálja az inzulinszintet. Helyette érdemes kipróbálni zöldségeket és más alternatívákat (útifű maghéjat, lenmagot és chia magot), melyeket gluténérzékenyek is fogyaszthatnak.

Lisztek szempontjából a legjobb helyettesítője a maglisztek: kókuszliszt, mandulalaliszt (vagy darált mandula), bambuszrostliszt, lenmagliszt, konjakliszt, (vörös)szőlőmagliszt, holland kakaó (csokis piskótában teljesen helyettesíti a lisztet), darált diófélék nagyobb darabra összezúzva izgalmas állagot adnak a tésztának. 

A feldolgozott cukrok helyett mézet, juharszirupot, xilitet, erithritet, sztíviát (ezeknél a 100 % tisztaságúakat érdemes venni) használunk. A mézet pl. méhésztől szerezzük be.

Só szempontjából a patika tisztaságút érdemes fogyasztani (illetve érdemes kevesebbet használni, mivel nagyon intenzív az íze a bolti társaihoz képest).




A dokumentumfilm jól mutatja, hogy miket eszünk és az milyen hatással van ránk nézve.






Omega 3 és omega 6 arány szervezetünkben: heti 2-3 alkalommal a főétel valamilyen tenger gyümölcse. Kerüljük az étolajban és a disznózsírban sütést, helyette szűrt és szagtalanított kókuszolajat, nem hidrogénezett és antioxidásban gazdag magvakat, gyümölcsöket és gyümölcsleveket iszunk. 

https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/17570/omega-3-es-omega-6-mibol-mennyit











Vízfogyasztás: Igen ez elég szomorú tény, hogy az emberiség 90%-a vízhiányban szenved. Naponta minden második órában el kellene menni a wc-re pisilni. Napi tiszta víz szükségletünk nagyjából 2-3 liter (túlsúly estén 3.5-4 liter), ez függ a testsúlyunktól és a nemünktől. Természetesen extrém körülmények (forróság) és terhelés hatására (intenzív edzés) rengeteg víz kipárolog testünkből, így azt a veszteséget pluszban pótolni kell. A kávé, tea és levesek nem felelnek meg víznek, ezek inkább vízhajtó hatásúak. (plusz tipp: akkor jó a vizeleted, ha halvány sárga színű. Ha sötét (szinte aranysárga vagy annál is sötétebb) a színe, akkor nagyon magas a húgysav aránya, dehidratált vagy, azaz nem fogyasztottál elég folyadékot. Természetesen a reggeli elsőnél normális, főleg ha gyógyszert, C- vagy B-vitamint szedsz.

A jó minőségű, tartósítószermentes gyümölcsleveket (mi homoktövis velőt és fekete berkenyelét, néha narancslevet iszunk vízzel hígítva) viszont nyugodtan lehet fogyasztani 1-2 pohár/nap, a többi víz legyen. A folyadékbevitelt az étkezéseidhez igazítsd. Étkezések előtt fél órával 1 pohár 1 teáskanál almaecetes vizet elfogyasztunk és utána már csak egy óra elteltével iszunk, hiszen szervezetünk a táplálék emésztése, elégetése közben hőt is kibocsát, ami vízpárolgáshoz vezet (azért is érdemes később inni, mert így nem hígítjuk fel a gyomorsavat és nem rontjuk a hatékony lebontását a tápláléknak).

2021 február óta desztillált vizet iszunk férjemmel, amit desztillált víz készítővel állítunk elő. Nagyon jó tapasztalataink vannak vele. Reggelente nem elgémberedve kelünk fel. Korábban férjemnek a nyaka, csuklyás izma és lapockája sokszor be volt állva, ami  már 3 hét után megszűnt. Nekem is feszültek voltak, de szintén teljesen lazák lettek. Az erős, migrénes, hányingeres és fényérzékenységes fejfájás sem jellemző már, nagy ritkán tompa fejfájáscsillapító nélkül is elviselhető és hamar elmúló szokott lenni. Már reggel felkelés után is könnyedén le tudunk hajolni, nem ropog annyit a hátunk, derekunk, nyakunk, mint korábban. Kevesebb nyújtással is fenntartható a laza izomzat. Mióta desztillált vízet használunk, azóta a kávé, a teák és levesek ízesebbek, illetve kevesebb fűszer és só szükséges (a minőségi alapanyagoknak is köszönhetőek). 










Ezeket az étrend kiegészítőket érdemes szedni, illetve mi is szedjük (fontos megjegyeznem, hogy nem helyettesíti a kiegyensúlyozott étkezést csak kiegészíti, máskülönben kidobott pénz az ablakon):

- Homoktövis velő: természetes C-vitamin forrás. Továbbá gazdag béta-karotinban, antioxidánsokban (a szervezet oxidációs folyamatai ellen), vitaminokban és ásványi anyagokban. Immunerősítő, energetizáló, bőrregeneráló és szépítő hatású. Érdemes az ajánlott napi adagot egész napra pl. 1-2  alkalomra elosztani.

Almaecet (szűretlen, pasztörizálatlan): erősíti a gyomorsavat, így könnyebben tudja lebontani az ételt is. Étkezések előtt fél órával 1 pohár vízbe 1 teáskanál almaecetet fogyassz és utána maximum egy órával ihatsz folyadékot, így nem hígítod fel a gyomorsavat. 

- Csontleves (természetes kollagénforrás): a szervezetünk 20-25 éves koráig természetesen termeli, majd folyamatosan csökken. A bőrben és kötőszövetben megtalálható egyfajta fehérje, mondhatni a szervezet ragasztója. Öregedést gátló, haj és körömerősítő, az izmok növekedésében és regenerálódásában fontos szerepe van, ízületi fájdalmak ellen is hatékony, csonterősítő és bőrregeneráló hatású, fontos szerepe van a bélflóra épségének megteremtésében, továbbá támogatja az agyat és szívet.

Kuktában alacsony lángon 12 órán át lassú tűzön főzött vegyes levescsont (¼ marha és ¾ vegyes szárnyas, leginkább csirke arányban), majd az elkészülte után le kell szűrni és hidegen tartani. Ételekben alapléként víz helyett jó ízt ad az ételeknek. Napi fogyasztásával nem leszel pl. narancsbőrös, az erek rugalmasságának köszönhetően pedig elkerülhető a visszér kialakulása is.

- Útifű maghéj: megakadályozza a káros baktériumok és vírusok megtapadását. Egy pohár vízbe vagy gyümölcslébe kb. egy evőkanállal érdemes fogyasztani, akár egész napra eloszlatva.

- Chlorella alga: alapvető tápanyagokat, vitaminokat (pl. B12), ásványi anyagokat (pl. vas) és fehérjéket tartalmaz. Gazdag rostban, szövetmegújító és regeneráló hatású, illetve betegségek megelőzésében is jó. 

- Búzacsíra olaj: természetes E-vitamin forrás, enyhíti az ekcéma és pikkelysömör tüneteit, erős antioxidáns, javítja az emésztést, normalizálja a bélfunkciókat, segíti a tápanyagok felszívódását, öregedési folyamatokat lassítja.

- Fekete berkenyelé: antioxidánsokban gazdag, a szervezet hajszálereit támogatja (az agy és a szem ereire hat leginkább), vérkeringést támogató hatású.










Ülőmunka vagy sok ülés során érdemes ékpárnát vagy egyensúlyozó párnát, autóvezetésnél pedig hengeres derékpárnát használni, ami  folyamatos mozgásra és a helyes tartásban maradásra kényszerít.

Az ülés idejét és pozícióját érdemes változtatni, amely nagymértékben javítja a mobilitást és segít az ebből a rossz szokásokból  fakadó fájdalmakat legyőzni. Az alábbi képen pár fajtája, amit máris be tudsz építeni:

Képforrás: optimize.physiotherapy - Instagram 

Továbbá amennyiben a munkahelyeden vagy otthonodban home office esetén lehetőséged van dinamikus munkaállomást kialakítani. 

Az alábbi videó egy jó példa erre:


Cipő szempontjából pedig az úgynevezett "mezitlábas" (barefoot) cipőket részesítsd előnyben, mivel a hagyományos lábbelikkel ellentétben nem nyomják el a természetes és rugalmas járást. Ezeknek köszönhetően járás során minden kis csontot, inat és izmot használni tudunk. A cipőre fokozatosan kell átszokni, az esetleges sérülések elkerülése végett, viszont ezáltal rengeteg mozgásszervi problémától szabadulsz meg.


Az alábbi videón jól látszik a konfekciós cipők mennyire nem a láb anatómiájára van kitalálva:

Az alábbi két cikket javaslom elolvasásra a legjobb döntés meghozatalára: link és link.

Az alábbi csatornán rengeteg hasznos lábfej tornagyakorlatot, ülési tippeket és a témához vágó podcastet találsz: The Foot Collective.


Célszerű valamilyen egész testet átnyújtó mozgástechnikát elsajátítani pl. jóga, Tai Chi, Feldenkrais, pilates mellett bármilyen más rendszeres testmozgást és új vagy régi hobbikat végezni. Minden esetre szükség van a napi mozgásra, akár séta formában. 

Az alábbi videó megmutatja hogyan sétálálunk és futunk hagyományos, illetve barefoot cipőben:


A videók gyakorlatai elsősorban a kezeléseim eredményeit biztosítják, de függetlenül is használhatod.

Az első videó a csípőízület gyakorlatai, itt érdemes folyamatosan megfeszítve tartanod (eltávolítva magadtól) a sarkaid:

A második videó a vállöv gyakorlatai, napi egyszeri megismétlésével már két hét után változik a vállak tartása:

A harmadik videó a gerinc gyakorlatai, itt próbáld magad csigolyánként felemelni a földről, majd vissza:



Tisztálkodásnál érdemes minél természetesebb összetevőjű termékeket használni (pl. kecsketej szappan), mivel a méreganyagokkal szintén terheled a szervezeted. Alapvetően testünk öntisztul, nincs szüksége a napi alapos suvickolásra, elég csak a legfontosabb testtájakat tisztítani, illetve ha úgy érzed, akkor mosdószivacs, mosdókesztyű, fürdőpamacs, masszázskesztyű stb. segítségével átdörzsölni magadat, ezzel eltávolítva az elhalt hámréteget, felfrissítve a bőröd és javítva a mikro keringésed. Mi  alapjáraton heti 1-2 alkalommal (vagy ha olyan helyen voltunk) szoktuk alaposan átdörzsölni magunkat.


Hajmosás esetén is a minél természetesebb hozzávalókkal rendelkező terméket a legjobb alkalmazni vagy ha kitartóbb és bevállalósabb vagy, akkor pl. akár hajmosás nélkül is vissza tud állni a fejbőr pH-egyensúlya (így elég néha átöblítened a hajad sima vízzel és pl. havonta megmosni hajápoló termékkel).

https://egy.hu/szep/hajmosas-nelkul-is-lehet-elni-5-erv-5-technika-es-5-tapasztalat-hogy-kiprobald-te-is-110751


Dezodorálás szempontjából szintén a legtermészetesebb összetevőjű termékek a legjobbak. Viszont a legbőrbarátabb és pénztárca barátabb megoldás a finom szemű szódabikarbóna (a 100 % tisztaságút használj). A kívánt területeket bevizezve bedörzsölöd (kádban vagy zuhanyzóban tedd meg, mivel minimálisan hullik).


Szájhigiénia szempontjából fontos a megfelelő manuális fogkefe, nyelvkaparó és fogselyem használata, így tudod 100%-ban a lepedéket és káros kórokozókat eltávolítani, megakadályozva a fog állagának romlását. 

Ezzel az életmóddal elég napi 1-2 alkalommal fogat mosni, illetve heti egyszer (vagy akár napi szinten is) kókusz- vagy búzacsíra olajat "rágni" (öblögetni vele) 10-15 percig, hogy táplálja a fogínyt és eltávolítsa a lepedék nagyját a fogakról és közte is.